BÜYÜLEYİCİ NOEL PAZARLARI: VİYANA

Eğer Aralık ayında yapacağınız bir tatilden beklentiniz olabildiğince çok Noel Pazarı görmek ise doğru adrestesiniz. Haydi başlayalım!

Noel Pazarları genel olarak Kasım sonu başlayıp Aralığın sonuna kadar devam ediyor. Viyana’da pazarlar sabah 9 gibi açılıyor genelde akşam 11’e kadar genelde açık ve capcanlı. Viyana tahmin edemeyeceğiniz kadar çok markete ev sahipliği yapıyor. Neredeyse her köşe başında, her sarayın bahçesinde, her büyük alanda güzel bir Noel Pazarı görmek mümkün.

Biz süremizi maksimum düzeyde değerlendirmek istedik ve hemen hemen hepsini 4 güne sığdırmaya çalıştık. İşte karşınızda Viyana’daki Noel Pazarları listesi. Sıralamayı bizim en beğendiklerimiz olarak yaptım.

Eğer Viyana’da iseniz seçin seçin gidin ve bizim içinde bir punch için

         1.Karlsplatz

Burası bizim en beğendiğimiz en ama en güzel bulduğumuz market oldu. Çok sevimli ve sıcacık bir atmosferi vardı buranın. Karl Kilsesi’nin hemen önüne kuruluyor. Yukarıda sallanan çok güzel ışıklandırmalar yapılmış o yüzden her yer ışıl ışıl. Ortasında küçücük bir hayvanat bahçesi gibi bir yer var ve çevresi samanlarla kaplı. Çocuklu aileler için de çok uygun. Buranın çevresi masalarla çevrili; punchını ve yiyeceğini alan bu  masalarda koyu bir sohbete dalıyor. Her markette olduğu gibi bilumum hediyelik eşya, yiyecek-içecek, yılbaşı süsleri aradığınız ne varsa bulabilirsiniz.  

Tavsiye: Burası küçük dükkanları görmekten daha çok bir şeyler içerek sohbet etmelik o yüzden buraya akşam gelip güzel bir gece geçirebilirsiniz.

     2. Wiener Weihnachtstraum – Christkindlmarkt Rathausplatz

Burası Viyana’nın en büyük, en hareketli olan marketi. İçerisinde kocaman bir buz pateni pisti var. Sayamadığım kadar çok sokaktan oluşuyor.Hediyelik eşya, yiyecek-içecek, yılbaşı süsleri aradığınız ne varsa bulabilirsiniz aslında burada.

Buradaki süsler o kadar güzel o kadar çok i neredeyse koca Viyana’yı aydınlatıyor. Çooook uzaklardan bile fark edilebiliyor. Rathausplatz bölgesinde kurulan bu pazar genelde Kasım sonu gibi başlayıp Aralık’ın son haftasına kadar devam ediyor. İçerisindeki bir bölüm çocuklar için ayrılmış.

Noel döneminde buraya gidip burayı görmeden dönme ihtimaliniz zaten neredeyse imkansız ama siz yine de notlarınız arasına muhakkak alın.

Tavsiye: Burayı muhakkak akşam da ziyaret edin ışıklandırmalar bir harika adeta bir görsel şölen şeklinde. E tabi buraya kadar gelmişken buz pateni yapmadan dönmeyin bence. Uzun bir pisti var ve bizden size tüyo akşam 21.30 dan sonra yalnızca paten kirası ile kullanabiliyorsunuz. 😊

       3. Maria-Theresien-Platz

Burası tam olarak Kunsthistorisches Müzesi ile Naturhistorisches Müzesi arasındaki geniz meydana kuruluyor. Yine çok güzel ışıklandırmalarla süslenmiş. Burası çok yol üzeri bir yer olduğu için bizim birkaç kere uğrama fırsatımız oldu her birinde de birbirinden lezzetli punchları denedik 😊

Tavsiye: Burası alışveriş için uygun bir market. Çok fazla seçenek var. Oyuncakçısından, çikolatacısına kadar ne ararsanız bulabilirsiniz. Fiyatlar çok uygun değil ancak genel olarak uygun bir ülke değil zaten o yüzden hatıra olabilecek her şey alınabilir.

        4. Stephansplatz

İsminden de anlayacağınız üzere tam olarak Stephansdom Katedrali’nin önünde kuruluyor. Burası Viyana’nın en yeni market imiş. Katedralin görkemli duruşu ile size eşsiz bir manzara sunuyor bu market. Çok büyük değil hatta küçük bir market ama tam da Viyana’nın en işlek noktalarından birinde olduğu için 1 gününüzü buraya ayırabilirsiniz. Alışveriş, yeme-içme ve devamında da marketi görebilirsiniz. Oldukça turistlik bir yer pek çok hediyelik eşya dükkanı bu noktada yer alıyor. Ayrıca Viyana’nın en meşhur şnitzel yapan restoranı Figlmüller de buraya tam olarak bir sokak uzaklıkta.

         5. Schönbrunn 

Schönbrunn Sarayı’nın hemen girişine kurulan pazar. Burası nedendir bilmem bir hayli rüzgar alan bir bölge o nedenle ısınmak için muhakka bir sıcak şaraba veya puncha ihtiyaç duyacaksınız. O yüzden hiç kendinizi üzmeden pazara girer girmez sıcacık içeceğinizi alın ve gezmeye devam edin.

        6. Hofburg

Hofburg Sarayı’ndan Inner Stadt kısmına doğru giderken göreceğiniz çok küçük bir Noel Pazarı ama zaten seyahatinizde bu noktadan muhakkak geçeceğiniz için buraya da uğramak istersiniz diye düşüyorum.

       7. Belvedere

Burası da Belvedere Sarayı’nın girişine kurulmuş yine küçük bir Noel Pazarı. Burada çok fazla peynir ve türevlerini gördüm diğer pazarlara ek olarak. Çok fazla yemek yenecek seçenek yok o yüzden buraya gündüz saatlerinde tok gelmek daha mantıklı bence.

Bu yazdıklarımın dışında 4-5 tane daha pazara uğradık. Ama bunlar yolda geçerken gördüğümüz ve sizlere yerini ve ismini tam tarif edemeyeceğim ufak pazarlardı. Emin olun sizde gezerken belki çok daha fazlasını görme şansına sahip olacaksınız.

İLGİNÇ NOTLAR:

  • Punch genellikle Glühwein şarabı ile yapılan sıcak içecek. Tamamen Noel dönemine özgü ve Noel Pazarlarında satıldığı için muhakkak deneyin.
  • İçtiğiniz bardakları alırken 4€ depozito ödüyorsunuz. Eğer boş bardağı geri götürürseniz paranızı iade ediyorlar, götürmezseniz bardak bir ömür sizin 🙂
  • Her Noel Pazarı için farklı bir bardak çeşidi bulunuyor ve her birinde mutlaka Viyana’nın bir simgesi de yer alıyor. 

Bence Viyana Avrupa’da Noel Pazarlarını görmek için ideal bir şehir. Emin olun pişman olmayacaksınız.  

Herkese Mutlu Seneler!

Zeynep

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir