PERU GEZİ REHBERİ – MACHU PICCHU’YA GİDİŞ

İnka’ların antik ve saklı şehiri olarak bilinen Machu Picchu, Pachacutec Yupangui adlı bir hükümdar tarafından 1450li yıllarda inşaa ettirilmiştir. Deniz seviyesinden 2430 m yüksekliktedir. Keçuva dilinde Machu eski, yaşlı, Picchu zirve, dağ anlamına gelmektedir. İnka’ların başkenti olan Cuzco’dan yaklaşık 80 km uzaklıkta olmasına rağmen İspanyollar tarafından çok uzun bir süre bulunamadığından akınlara uğramamış, bozulmamış ve günümüze kadar bozulmadan gelmiştir.

1911 yılında Hiram Bingham tarafından bulunmuş ve ilk kez kazı çalışmalarına başlanmıştır. 1983’te bölge UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınmış, şehir ise “mimarinin mutlka başyapıtı ve İnka Medeniyeti’nin benzersiz tanığı” olarak tanımlanmıştır.

Machu Picchu’ya direk veya zorlu ulaşım şartlarında karadan bir ulaşım mevcut değil. Bizim gibi İstanbul’dan gidecekler öncelikle Peru’nun başkenti olan Lima’ya gitmeli. Şuan da THY’nin veya herhangi bir Türk firmasının Peru’ya uçuşu bulunmuyor malesef. Bu sebeple biz Air France ile Lima’ya Paris aktarmalı uçtuk. Paris’ten 14 saat civarında bir uçuş gerçekleştirmeniz gerek. Liima’ya vardıktan sonra Cuzco’ya yaklaşık 1 saatlik bir uçuşla varabiliyorsunuz. Buradan Machu Picchu dağının eteklerinde bulunan Aguas Calientes köyünde bulunan tren istasyonuna gidebilmek için 2 saatlik kara yolculuğu yapmanız gerek. Biz buradan otobüslere ulaşımı sağladık. Otobüs yerine taksi de bir seçenek olabilir ancak yolun çok trafikli olduğunu ve fiyatların otobüse göre daha yüksek olduğunu belirtmek durumundayım.

Aguas Calientes’e vardıktan sonra; burada faaliyet gösteren İnca Rail , Peru Rail ve The Behmond Hirram Bingham adlı firmalarından birini seçerek yolculğa devam etmek gerek. Biz İnca Rail ile yukarı çıktık. Oldukça rahat, konforlu ve güzel manzaralı bir yolculuk eşliğinde yolculuk yaptıktan sonra Machu Picchu’ya yaklaşık 8 km lik bir mesafeye varmış bulunuyorsunuz. Burada ufak bir yemek molası verilebilir nitekim biz öyle yaptık. Çevrede çokça hediyelik eşya dükkanları mevcut onları gezmek için de zaman ayırabilirisiniz. Daha sonra kalan az mesafeyide buradan otobüslere binerek katetmek gerekiyor.

Burada en önemli kısım aslında tren biletlerini almak. Çünkü biletler birkaç ay öncesinden tükeniyor bu sebeple seyahat planınızı yapar yapmaz ilk almanız gereken şey tren biletleriniz olmalı. Tren fiyatları 100-300 dolar arasında aldığınız firmaya ve zamana göre farklılık gösterebiliyor.

Bir diğer nokta ise Machu Picchu’ ya günlük ziyaretçi sayısı 2000 kişi ile sınırlandırılmış durumda. Bu sebeple bir sabah bir de öğlen grubu olmak üzere iki kere sefer oluyor. Biz öğle grubu idik. Giriş ücretleri 68$. Otobüsten inip antik şehre girdikten sonra her an önünüze lamalar çıkabilir, arkanızda nefesini hissedebileceğiniz kadar yanınıza geliyorlar. Onları sevip fotoğraf çekebilirsiniz bence insanlara baya alışmışlar. Ancak bazen tükürdükleri de olabiliyor tabi dikkat edin 😊

Machu Picchu Gezi Rehberi yeni yazılarla devam edecek! Takipte kalın! 😊

Herkese seyahat dolu günler,

Zeynep…

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir