PERU GEZİ REHBERİ 2 – TITICACA GÖLÜ

Titicaca Gölü Peru ve Bolivya arasında kalan Güney Amerika’nın en büyük gölü. Deniz seviyesinden 3800 metre yükseklikte ve derinliği yaklaşık olarak 140-180 metre olarak belirtiliyor. Bu göl aynı zamanda dünyanın en yüksek rakımlı en büyük gölü olarak biliniyor.

Burada yaşayan Uros halkı İnka’ların torunların olan Aymara boyunun devamı olarak biliniyor . Uros’lar TOTORA isimli sazlardan yapılan yüzen adalarda yaşıyorlar. Bir saz türü olan Totora’nın kökleri ve topraklarıyla birlikte alınıp çapraz bağlanarak üzerine yine bu sazlarla zemin yapılıp, aynı sazla evleri ve mutfakları da yapılıyor. Yine aynı sazlardan botlar yaparak ulaşımlarını sağlıyorlar. Adayı sabitlemek için göle kazıklar çakıyorlar, böylece ada bir nevi göle bağlanmış oluyor. Sazlardan yapılmış bu yerleşim yerleri zamanla sazların çürümesinden dolayı terk edilebiliyor.

Halk genel olarak geçimini turizm ile sağlıyor. El işi duvar halıları , çeşitli süs eşyaları, kapı süsleri, küçük botlar yaparak bunları gelen turistlere satıyorlar.

Uras halkı giydikleri rengarenk kıyafetleri, süslü şapkaları ve sevecen halleri ile turistlerin adeta akınına uğruyor diyebiliriz.

Adada muazzam bir iş bölümü yaşanıyor. Erkekler genelde örgü örüp dokuma eşyalar yapıp satıyorlar. Adanın etrafındaki çöpleri hep beraber gün sonunda topluyorlar.

Peru Gezi Rehberi yeni yazılarla devam edecek! Takipte kalın! 

Herkese seyahat dolu günler,

Zeynep…

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir