BUNLARI YAPMADAN DÖNMEYİN: BOZCAADA

Her geçen gün biraz daha kalabalığından, pahalılığından şikayet etsek de yine de iki gözümüzün bebeğidir Bozcaada. Hem İstanbul’dan kısa tatiller için bile arabayla gitmek için uygun bir mesafede, hem denizi bir harika hem de kendi şirin mi şirin. Bu yüzden biz seni asla bırakmayacağız Bozcaada bu böyle biline!

Eminim herkesin kendi en’leri vardır burası için çünkü hepimizde bıraktığı tat, heyecan farklı. Bu yüzden tüm objektifliğim ile bir liste yapmaya çalıştım. Haydi başlayalım!

EŞSİZ TADIMLARA HAZIR OLUN

Güler Ada Bağları

Bozcaada denilince hemen hemen hepimizin aklına şarap geliyor herhalde. Çok da doğru. Her yeri mis gibi üzüm bağları olan bir adadan ne beklenebilir. Neredeyse her markanın tadım yerleri mevcut. Bence vakit ne kadar çok ise o kadar yer görülmeli. Lakin zaman dar heyecan çok ise; Corvus, Tenedos Talay ve Çamlıbağ benim favorilerim.

Corvus Şarap Fabrikası

ADA LEZZETLERİNE AŞIK OLUN

Ada lezzetlerini tatmadan dönmeyin zira bu bir Ada klasiğidir. Neler mi?

Damla sakızlı ada kurabiyesi için genelde Çiçek Pastanesi tavsiye edilse de benim favorim kesinlikle Velidede Fırını. Hatta kahvaltı için simit, poğaça, börek gibi hamur işlerinde de bir harikalar. Damak Çatlatan hiçbir zaman benim favorilerimden olmadı lakin adanın klasiklerinden bu yüzden tatmakta yarar var. Berliner ve İzmir Bombası için Hemşin Pastanesi. Çınaraltı Çay Bahçesi meydandaki görkemli çınar ağacının altında patlıcan börek ve çay  yapın mutlaka. Ada reçelleri ile bir hayli popüler pek çok çeşit var damak tadınıza uyanları kapın gelin. Bizim favorimiz merkezdeki kurulmuş tezgahlarda Reçelci Çocuk Bozcaada. Bütün restoranlar güzel bence en azından bir gecenizi rakı, meze ve deniz ürünlerine ayırmalısınız.  Bizim favorimiz: Sandal, Battı Balık ve Simyon. Çiçek Pastanesi’nde Ada Dondurması. Ayazma’da Koreli’de kabak kızartması denizden sonra efsane gider.

Veee Boboz tam bir joker. Nereye gidecekseniz ona göre hazırlan piknik sepeti, sandviç kutusu, şarap ve peynir tabağı seti. Hepsi burada ve bence hepsi harika.

Meyhaneler Sokağı
Boboz

GÜN BATIMININ EN GÜZEL HALİNE HAZIR OLUN

Gün batımı dünyanın her yerinde güzel elbet ama Bozcaada’da en’ler listesine girebilir bu konuda. Polente Feneri bu manzara için harika. Sırtınızı rüzgar güllerine verin ve deniz manzarasına karşı gün batımını izleyin. Adanın genelinde bir romantik hava var lakin burası bir başka. Buraya giderken yanınızda katlanan sandalyeleriniz, adanın olmassa olmazı soğuk bir şişe şarabınızı mümkünse bir de minik bir hoparlör getirmeyi unutmayın.

Polente Deniz Feneri Gün Batımı

Maalesef bu noktada gün geçtikçe kalabalıklaşıyor bu nedenle kendinize güzel bir yer kapmak için erken gidebilirsiniz veya baya ileride fenerin oraya gidip yapayalnız olmayı tercih edebilirsiniz tabi ki.

MASALSI SOKAKLARI KEŞFEDİN

Bozcaada’nın her sokağı birbirinden güzel. Merkeze inip hemen hemen her sokağına girip çıkabilirsiniz. Rum Mahallelilerini her köşesi ayrı bir masal bence. Bozcaada bu sokakları ile fotoğraf tutkunları içinde ayrı bir cennet bence.

KOYLARI KEŞFEDİN

Tabi ki adaya gelip canım denizde bahsetmezsek olmaz. Adanın denizi pırıl pırıl, çoğu yeri turkuaz renkte lakin soğuk hatta çok soğuk. Ayazma, Beylik, Akvaryum, Tuzburnu ve Habbele en bilinen koylar ancak maalesef yoğun ilgiden buralarda payına düşeni almış. Adeta iğne atsan yere düşmezin karşılığı olarak karşımızda.

Ayazma Plajı

Lakin adada olmanın en güzel yanı bence her yerin deniz olması. O yüzden kendi koyunuzu bulmak en güzel. Denize giden her yolu denemek gerek, şahsen biz hiç pişman olmadık. Hatta harika koylar keşfetme şansımız oldu.

Bonus: Bozcada yolunda pek çok günebakan tarlasına denk geleceksiniz. Manzara efsane. Çekin arabanızı kenara biraz bu eşsiz manzaraya bakın. Hatta belki birkaç fotoğraf ile bu anı ölümsüzleştirin!

Herkese seyahat dolu günler,

Zeynep…

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir