İSPANYA’YI EVİNİZE GETİREN YAPIMLAR

Madem biz gidemiyoruz, Avrupa’yı evimize çağıralım o zaman. Bugünün misafiri canım İspanya 🙂

İşte İspanya’yı evinize getirecek, adeta sokaklarında yürüyormuşsunuz hissi yaratacak 5 dizi/film önerisi!

Valeria

Elisabet Benavent’in Yüksek Topuklar Karışık İlişkiler adlı romanından uyarlanan bir netflix yapımı. Dizide kendi hayatını yoluna sokmaya çalışan 4 yakın arkadaşın hikayesi anlatıyor. Dizi yormuyor, sıkmıyor, baymıyor. Ha bunun yanında öyle çok birşey de katmıyor ama sevimli, yer yer komik Madrid ve Valensiya sokaklarında geçen sıcak bir dizi. Ben dizide ev dekorasyonlarına, renklere, kıyafetlere de ayrıca bir bayıldım. Kısacası Avrupa sokaklarında amaçsızca dolaşmayı, akşamüstü herhangi bir yerde soğuk biranızı içerken sokakları izlemeyi özledi iseniz bence tam da sizin için….

Vivir dos veces : Live Twice, Love Once

Alzheimer teşhisi konulan emekli bir matematik profesörünün kendi ailesi ile olan bağlarını ve ilk aşkını tekrar görebilmek için çıktığı yolculuğu izleyeceğimiz tatlı bir aile dramı izlediğimiz Netflix yapımı. Tatlı diyorum çünkü sizi ağlatan, yürek burkan bir film değil merak etmeyin, sizi gülümsetecek hatta yer yer kahkaha attıracak bir film, söz!

Los lunes al sol : Mondays in the Sun

Türkçe’ye Güneşli Pazartesiler olarak çevrilen film; her günü Pazar günüymüş gibi yaşayan, Pazartesi’lerini güneş altında geçiren 7 işsiz liman çalışanının hikayesini anlatan, güldürürken düşündüren, düşündürürken hüzünlendiren bir film. İspanya’nın liman kenti olan Vigo’dageçiyor. Günümüzün en büyük problemlerinden biri olan işsizlikle mücedele etmenin farklı yollarını değişik açılardan izleyeceğiz. Yer yer insanın kendini sorguladığı basit anlatılmış ama çok etklieyici bir film. Filmde en etkilendiğin yer:  “Güneşin sadece hafta sonlarını ısıttığını farketmeye programlanmışız… Pazartesileri de güneşin görevde olabileceğini farkedebilmek için işsiz mi olmak gerekir, bilinmez…” Çok doğru değil mi?

Volver : Dönüş

Güçlü, bizden, kendimizden, etrafımızdan, samimibir kadın hikayesi, tam bir Almodovar klasiği. Volver kadınların trajik hayatlarını mizahi bir dille anlatıyor. Çocukluk, gençlik, yetişkinlik, yaşlılık… Aslında her yaştan kadını anlatan bir film. Kadınn her halini; dramı, sevinci, üzüntüyü, eğlencesini, direnişini ve güçlü olmayı anlatan bir film. Her İspanyol filminde olduğu gibi mekanlar ve renkler muhteşem!

Evde kalın & Sağlıkla kalın!

Zeynep

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir